Register Already an agent ? Login
ព្រះសីហនុមិនឈប់អភិវឌ្ឍ! ផ្លូវខ្វាត់ខ្វែងជិត ៣០ គីឡូម៉ែត្រ និងស្ពានថ្មី កំពុងកែប្រែជីវភាពអតីតយុទ្ធជនឱ្យកាន់តែប្រសើរ
ព្រះសីហនុ៖ ការផ្លាស់ប្តូរជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសអតីតយុទ្ធជននៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ កំពុងលេចចេញជារូបរាងកាន់តែច្បាស់។
ដើម្បីពន្លឿនការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជនបទ ឯកឧត្តម ឆាយ ឫទ្ធិសែន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពគម្រោងសាងសង់ផ្លូវ និងស្ពានជាច្រើនខ្សែ នៅក្នុងតំបន់ដីសម្បទានសង្គមកិច្ច ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកស្ទឹងហាវ និងស្រុកព្រៃនប់។
បានចុះផ្ទាល់ដល់មូលដ្ឋាន ដើម្បីជំរុញ និងពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពផ្លូវថ្នល់ និងស្ពាន ដែលជាសរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងសំខាន់។
បេសកកម្ម "កែប្រែដីសម្បទាន ឱ្យក្លាយជាភូមិឋានរឹងមាំ
នៅតំបន់ដីសម្បទានសង្គមកិច្ចសម្រាប់អតីតយុទ្ធជន ក្នុងឃុំទំនប់រលក ស្រុកស្ទឹងហាវ សកម្មភាពស្ថាបនាបានដំណើរការយ៉ាងសកម្មតាំងពីឆ្នាំ២០២៣។ អ្វីដែលបងប្អូនទទួលបានរួមមាន៖
ផ្លូវល្បាយក្រួស ៥ខ្សែ (សរុបជាង ៧គីឡូម៉ែត្រ) ដែលផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការធ្វើដំណើរ។
សំណង់សិល្បការ្យ ១៧កន្លែង (ស្ពាន និងលូ) ដើម្បីការពារការដក់ទឹក និងធានាភាពជាប់ធន់។
គម្រោងថ្មីឆ្នាំ ២០២៦៖ ត្រៀមស្ថាបនាស្ពានបេតុងខ្នាតធំ (ប្រវែង ៤៥ម៉ែត្រ) ដែលនឹងជួយតភ្ជាប់តំបន់នេះឱ្យកាន់តែទំនើបជាងមុន។
ការរំលឹកឡើងវិញនូវ "ខ្សែផ្លូវមរតក" ដែលតភ្ជាប់សេដ្ឋកិច្ច
ក្រៅពីគម្រោងថ្មី លោករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានចុះត្រួតពិនិត្យស្ថានភាពផ្លូវស្រទាប់កៅស៊ូ DBST សំខាន់ៗចំនួនពីរខ្សែ ដែលជាសរសៃឈាមតភ្ជាប់ស្រុកទាំងពីរ ដែលបានបម្រើការងារយ៉ាងសកម្មជូនប្រជាពលរដ្ឋកន្លងមក៖
ខ្សែទី១ (១៦ គីឡូម៉ែត្រ): តភ្ជាប់ពីស្រុកព្រៃនប់ ទៅស្រុកស្ទឹងហាវ (ភូមិអូរត្រជាក់ចិត្ត ទៅកែវផុស)។ ផ្លូវនេះជាសមិទ្ធផលដែលបានកសាងឡើងជាច្រើនដំណាក់កាល ដើម្បីសម្រួលការដឹកជញ្ជូន។
ខ្សែទី២ (១០,៤គីឡូម៉ែត្រ): តភ្ជាប់ពីរង្វង់មូលកែវផុស ទៅដល់ផ្លូវជាតិលេខ៤ (ចំណុចភូមិតានៃ)។ ទោះបីជាសាងសង់តាំងពីឆ្នាំ២០០៧ ក៏ដោយ ប៉ុន្តែផ្លូវនេះនៅតែជាច្រករបៀងសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់សម្រាប់តំបន់ឆ្នេរ។
ហេតុអ្វីបានជាការចុះពិនិត្យនេះសំខាន់?
ការចុះផ្ទាល់របស់ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង មិនមែនត្រឹមតែជាការពិនិត្យមើលតួអក្សរលើក្រដាសនោះទេ ប៉ុន្តែគឺជាការធានាថា "រាល់កាក់ រាល់សេន" នៃកញ្ចប់ថវិកាអភិវឌ្ឍន៍ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ចំគោលដៅ ដើម្បីឱ្យបងប្អូនអតីតយុទ្ធជន និងប្រជាពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន មានផ្លូវដើរ ស្ពានឆ្លង និងជីវភាពកាន់តែធូរធារ។
ការចុះពិនិត្យនេះបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់របស់ក្រសួងក្នុងការកែលម្អគុណភាពផ្លូវជនបទ សំដៅលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ និងជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋានឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន៕