ព្រះសីហនុ៖ ការផ្លាស់ប្តូរជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសអតីតយុទ្ធជននៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ កំពុងលេចចេញជារូបរាងកាន់តែច្បាស់។
ដើម្បីពន្លឿនការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជនបទ ឯកឧត្តម ឆាយ ឫទ្ធិសែន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ នាព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះ បានអញ្ជើញចុះពិនិត្យវឌ្ឍនភាពគម្រោងសាងសង់ផ្លូវ និងស្ពានជាច្រើនខ្សែ នៅក្នុងតំបន់ដីសម្បទានសង្គមកិច្ច ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកស្ទឹងហាវ និងស្រុកព្រៃនប់។
បានចុះផ្ទាល់ដល់មូលដ្ឋាន ដើម្បីជំរុញ និងពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពផ្លូវថ្នល់ និងស្ពាន ដែលជាសរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងសំខាន់។
បេសកកម្ម "កែប្រែដីសម្បទាន ឱ្យក្លាយជាភូមិឋានរឹងមាំ
នៅតំបន់ដីសម្បទានសង្គមកិច្ចសម្រាប់អតីតយុទ្ធជន ក្នុងឃុំទំនប់រលក ស្រុកស្ទឹងហាវ សកម្មភាពស្ថាបនាបានដំណើរការយ៉ាងសកម្មតាំងពីឆ្នាំ២០២៣។ អ្វីដែលបងប្អូនទទួលបានរួមមាន៖
ផ្លូវល្បាយក្រួស ៥ខ្សែ (សរុបជាង ៧គីឡូម៉ែត្រ) ដែលផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការធ្វើដំណើរ។
សំណង់សិល្បការ្យ ១៧កន្លែង (ស្ពាន និងលូ) ដើម្បីការពារការដក់ទឹក និងធានាភាពជាប់ធន់។
គម្រោងថ្មីឆ្នាំ ២០២៦៖ ត្រៀមស្ថាបនាស្ពានបេតុងខ្នាតធំ (ប្រវែង ៤៥ម៉ែត្រ) ដែលនឹងជួយតភ្ជាប់តំបន់នេះឱ្យកាន់តែទំនើបជាងមុន។
ការរំលឹកឡើងវិញនូវ "ខ្សែផ្លូវមរតក" ដែលតភ្ជាប់សេដ្ឋកិច្ច
ក្រៅពីគម្រោងថ្មី លោករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានចុះត្រួតពិនិត្យស្ថានភាពផ្លូវស្រទាប់កៅស៊ូ DBST សំខាន់ៗចំនួនពីរខ្សែ ដែលជាសរសៃឈាមតភ្ជាប់ស្រុកទាំងពីរ ដែលបានបម្រើការងារយ៉ាងសកម្មជូនប្រជាពលរដ្ឋកន្លងមក៖
ខ្សែទី១ (១៦ គីឡូម៉ែត្រ): តភ្ជាប់ពីស្រុកព្រៃនប់ ទៅស្រុកស្ទឹងហាវ (ភូមិអូរត្រជាក់ចិត្ត ទៅកែវផុស)។ ផ្លូវនេះជាសមិទ្ធផលដែលបានកសាងឡើងជាច្រើនដំណាក់កាល ដើម្បីសម្រួលការដឹកជញ្ជូន។
ខ្សែទី២ (១០,៤គីឡូម៉ែត្រ): តភ្ជាប់ពីរង្វង់មូលកែវផុស ទៅដល់ផ្លូវជាតិលេខ៤ (ចំណុចភូមិតានៃ)។ ទោះបីជាសាងសង់តាំងពីឆ្នាំ២០០៧ ក៏ដោយ ប៉ុន្តែផ្លូវនេះនៅតែជាច្រករបៀងសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់សម្រាប់តំបន់ឆ្នេរ។
ហេតុអ្វីបានជាការចុះពិនិត្យនេះសំខាន់?
ការចុះផ្ទាល់របស់ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង មិនមែនត្រឹមតែជាការពិនិត្យមើលតួអក្សរលើក្រដាសនោះទេ ប៉ុន្តែគឺជាការធានាថា "រាល់កាក់ រាល់សេន" នៃកញ្ចប់ថវិកាអភិវឌ្ឍន៍ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ចំគោលដៅ ដើម្បីឱ្យបងប្អូនអតីតយុទ្ធជន និងប្រជាពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន មានផ្លូវដើរ ស្ពានឆ្លង និងជីវភាពកាន់តែធូរធារ។
ការចុះពិនិត្យនេះបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់របស់ក្រសួងក្នុងការកែលម្អគុណភាពផ្លូវជនបទ សំដៅលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ និងជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋានឲ្យកាន់តែរីកចម្រើន៕