សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្មជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងជំនួបជាមួយតំណាងពាណិជ្ជកម្មអាមេរិក
វ៉ាស៊ីនតោន, ឌី.ស៊ី.៖ នារសៀលថ្ងៃពុធ ទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ (ម៉ោងនៅសហរដ្ឋអាមេរិក) សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានជួបពិភាក្សាការងារដ៏សំខាន់ជាមួយ ឯកឧត្ដម Jamieson Greer តំណាងពាណិជ្ជកម្មសហរដ្ឋអាមេរិក ។
ជំនួបនេះធ្វើឡើងក្នុងឱកាសដែលសម្តេចធិបតី ដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់កម្ពុជា ទៅចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលអន្តរជាតិនៅរដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន ។
ការបន្តវេននៃទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគី
កិច្ចពិភាក្សានាពេលនេះ ត្រូវបានគេមើលឃើញថាជា ការបន្តពីជោគជ័យនៃការចរចាពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគី កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥។ ការចរចាពីមុនបាននាំមកនូវលទ្ធផលជាផ្លែផ្កា ដោយសហរដ្ឋអាមេរិកបានឯកភាពកាត់បន្ថយអត្រាពន្ធតបត (reciprocal tariff) មកនៅត្រឹម ១៩% ពីអត្រាដើម ៤៩% សម្រាប់ទំនិញកម្ពុជា ។
ការជួបគ្នាជាលើកទីពីរនេះ បង្ហាញពីឆន្ទៈនយោបាយដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ របស់ថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលទាំងពីរ ក្នុងការពង្រឹងចំណងមិត្តភាព និងជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅថែមទៀត ។
ការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះអនាគតរួមគ្នា
ក្នុងជំនួបនេះ ភាគីទាំងពីរបានពិនិត្យមើលវឌ្ឍនភាពនៃកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មទៅវិញទៅមក និងបានពិភាក្សាអំពីវិធីសាស្រ្តបន្ថែមទៀត ដើម្បីពង្រីកឱកាសវិនិយោគ និងពាណិជ្ជកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរ ។
សម្តេចធិបតី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានៅតែបន្តប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីសម្រេចបាននូវទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគប្រកបដោយចីរភាព ដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមកដល់ប្រជាជន និងសេដ្ឋកិច្ចនៃប្រទេសទាំងពីរ។
រូបភាពនៃជំនួបសម្ដែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារនេះ ត្រូវបានចែករំលែកតាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់សម្តេចធិបតី ដែលបង្ហាញពីភាពកក់ក្តៅ និងការបើកចំហចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនាពេលអនាគត៕