Register Already an agent ? Login
មហិច្ឆតា "ឆ្នេរមាស"៖ កម្ពុជាសម្រុកពន្លឿនសរសៃឈាមទឹកស្អាត ដើម្បីជំរុញសេដ្ឋកិច្ចតំបន់ឆ្នេរឱ្យក្លាយជាតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពហុបំណង
ភ្នំពេញ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងបើកយុទ្ធនាការ "តភ្ជាប់សរសៃឈាមទឹក" នៅតាមបណ្តោយឆ្នេរសមុទ្រភាគនិរតី ដើម្បីប្រែក្លាយខេត្តព្រះសីហនុ កំពត និងកែប ឱ្យទៅជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំបំផុតក្នុងតំបន់អាស៊ាន។
រាជដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កំពុងបង្កើនល្បឿនគម្រោងផ្គត់ផ្គង់ និងតភ្ជាប់បណ្តាញទឹកស្អាត ក្នុងតំបន់ឆ្នេរសំខាន់ៗ រួមមាន ខេត្តព្រះសីហនុ ខេត្តកំពត និង ខេត្តកែប ដើម្បីគាំទ្រកំណើនទេសចរណ៍ ឧស្សាហកម្ម និងវិនិយោគអន្តរជាតិ។
កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាកម្រិតខ្ពស់មួយ ត្រូវបានរៀបចំក្រោមអធិបតីភាព លោក សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ អាជ្ញាធរខេត្ត និងប្រតិបត្តិករទឹកស្អាតវិស័យឯកជន ប្រមាណ ១៥០នាក់។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំកាលពីថ្ងៃទី១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ កិច្ចពិភាក្សាផ្តោតលើការពង្រីកបណ្តាញ ចំណុះផលិត និងស្តង់ដារគុណភាពទឹក ដើម្បីឆ្លើយតបតម្រូវការកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅតំបន់ឆ្នេរ។
បើតាមកិច្ចប្រជុំនេះបានឱ្យដឹងថា ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតមិនមែនគ្រាន់តែជាការងារបច្ចេកទេសទេ ប៉ុន្តែវាគឺជា "ឆ្អឹងខ្នង" នៃគម្រោងយក្សចំនួន ៣៖
-ខេត្តព្រះសីហនុ ការរៀបចំខ្លួនធ្វើជា "តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសគំរូពហុបំណង" ដែលទាមទារប្រព័ន្ធទឹកស្អាតកម្រិតឧស្សាហកម្ម។
-ខេត្តកំពត ការត្រៀមខ្លួនទទួលយកលំហូរទំនិញពី "ព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ" ដែលនឹងធ្វើឱ្យតម្រូវការទឹកក្នុងតំបន់ភស្តុភារកម្ម (Logistics) កើនឡើងទ្វេដង។
-ខេត្តកែប ការពង្រីកវិស័យទេសចរណ៍កម្រិតខ្ពស់ (High-end Tourism) ដែលត្រូវការទឹកស្អាតស្តង់ដារអន្តរជាតិ ១០០%។
ទិន្នន័យយុទ្ធសាស្ត្របន្ថែម (Insight Data)
គោលដៅឆ្នាំ២០៣០៖ កម្ពុជាបានដាក់ផែនការមេឱ្យប្រជាជននៅតំបន់ទីប្រជុំជនមានទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ ១០០%។ កិច្ចប្រជុំនេះគឺជាជំហានដោះស្រាយ "ដបច្រក" (Bottleneck) នៃបណ្តាញតភ្ជាប់រវាងរដ្ឋ និងឯកជន។
កម្លាំងចលករពីវិស័យឯកជន៖ ការចូលរួមពីប្រតិបត្តិករទឹកស្អាត ១៥០ រូប បង្ហាញពីការបើកចំហររបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងកិច្ចសហការ PPP (Public-Private Partnership) ដើម្បីកាត់បន្ថយសម្ពាធថវិកាជាតិ និងបង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារ។
សន្តិសុខទឹក៖ ការតភ្ជាប់បណ្តាញអន្តរខេត្ត (Inter-province connectivity) នឹងជួយកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃកង្វះខាតទឹកក្នុងរដូវប្រាំង ដែលធ្លាប់ជាបញ្ហាប្រឈមរបស់វិនិយោគិន។
"ការមានទឹកស្អាតប្រើប្រាស់គ្រប់គ្រាន់ និងស្ថិរភាព គឺជាសញ្ញាណនៃភាពជឿជាក់សម្រាប់វិនិយោគិនបរទេស និងជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការរស់នៅបែបស៊ីវិល័យក្នុងតំបន់ឆ្នេរ។" ជាការលើកឡើង លោក សាយ សំអាល់។
គូសបញ្ជាក់ថា គម្រោងនេះសំខាន់តំបន់ឆ្នេរកម្ពុជា ជាគោលដៅទេសចរណ៍ និងអចលនទ្រព្យកំពុងរីកចម្រើនខ្លាំង, ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតមានស្ថេរភាព ជាគន្លឹះទាក់ទាញវិនិយោគ និងធានាសុខភាពសាធារណៈ, គាំទ្រយុទ្ធសាស្ត្រ “សេដ្ឋកិច្ចខៀវ” និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព, តាមទិសដៅអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ កម្ពុជា កំពុងលើកកម្ពស់ភាពធន់នៃហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមូលដ្ឋាន ស្របពេលតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍កំពុងប្រកួតប្រជែងទាក់ទាញវិនិយោគក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ និងឧស្សាហកម្មស្រាល។
អ្នកវិភាគសេដ្ឋកិច្ចបញ្ជាក់ថា ការវិនិយោគលើបណ្តាញទឹកស្អាត អាចបង្កើនផលិតភាពសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ឆ្នេរ ជំរុញការងារ និងបង្កើនប្រាក់ចំណូលសហគមន៍ក្នុងរយៈពេលវែង។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា ជំហានថ្មីនេះ បង្ហាញពីការប្តេជ្ញារបស់កម្ពុជា ក្នុងការបំលែងតំបន់ឆ្នេរ ទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលទេសចរណ៍ និងសេដ្ឋកិច្ចស្តង់ដារអន្តរជាតិ៕