អត្តពើ-ឡាវ៖ ក្នុងជំហានថ្មីមួយឆ្ពោះទៅរកការងើបឡើងនៃសេដ្ឋកិច្ចតំបន់ឥណ្ឌូចិន គណៈប្រតិភូអន្តរក្រសួងនៃរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានធ្វើដំណើរទៅកាន់ទឹកដីឡាវ ដើម្បីសិក្សាផ្ទាល់ពីលទ្ធភាពនៃការសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវថ្នល់ តភ្ជាប់ពីខេត្តរតនគិរី ទៅកាន់ខេត្តអត្តពើ។ ផែនការមេនៃការតភ្ជាប់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរវាងកម្ពុជា និងឡាវ កំពុងឈានចូលដល់ដំណាក់កាលអនុវត្តជាក់ស្តែងហើយ។
កាលពីថ្ងៃទី១២-១៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ គណៈប្រតិភូអន្តរក្រសួងកម្ពុជា បានចុះបេសកកម្មយុទ្ធសាស្ត្រនៅខេត្តអត្តពើ ដើម្បីកំណត់ "ចំណុចប្រសព្វ" ថ្មីដែលនឹងក្លាយជាសរសៃឈាមសេដ្ឋកិច្ចដ៏សំខាន់សម្រាប់តំបន់ឥណ្ឌូចិន។
បេសកកម្ម "ស្វែងរកសក្តានុពល" ដឹកនាំដោយ ឯកឧត្តម វ៉ាស៊ឹម សុរិយា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្រុមការងារបច្ចេកទេសចម្រុះ រួមមានមន្ត្រីជំនាញព្រំដែន មហាផ្ទៃ និងការបរទេស បានធ្វើការពិនិត្យយ៉ាងល្អិតល្អន់លើស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រ។
គោលដៅគឺស្វែងរកទីតាំងដែលផ្តល់ផលចំណេញខ្ពស់បំផុតសម្រាប់៖ការកាត់បន្ថយចម្ងាយដឹកជញ្ជូន។ការកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់បរិស្ថានក្នុងតំបន់អភិរក្ស។ការបង្កើតឱ្យមានច្រកទ្វារសេដ្ឋកិច្ចដែលមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
ការសម្រេចនូវចក្ខុវិស័យ "មេដឹកនាំកំពូល"គម្រោងនេះមិនត្រឹមតែជាការតភ្ជាប់ផ្លូវថ្នល់ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែគឺជាការសម្រេចនូវសន្យាកម្រិតខ្ពស់រវាង សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និង នាយករដ្ឋមន្ត្រីឡាវ កាលពីឆ្នាំ២០២៤។
វាជាសារនយោបាយបង្ហាញពី "ភាពជាអ្នកជិតខាងល្អ និងសហប្រតិបត្តិការយូរអង្វែង"។ សសរស្តម្ភនៃផលប្រយោជន៍ទាំង ៣ (The Triple Win) វិស័យផលប៉ះពាល់វិជ្ជមាន ពាណិជ្ជកម្ម & ឡូជីស្ទីកបង្កើនល្បឿននៃការដោះដូរទំនិញកសិកម្ម និងឧស្សាហកម្មរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
ទេសចរណ៍បៃតងតភ្ជាប់តំបន់អេកូទេសចរណ៍ភូមិភាគឦសានកម្ពុជា ទៅកាន់តំបន់ទឹកធ្លាក់ និងភ្នំនៃភាគខាងត្បូងឡាវ។ សន្តិសុខព្រំដែនប្រែក្លាយតំបន់ដាច់ស្រយាល ឱ្យទៅជាតំបន់មានការអភិវឌ្ឍ និងមានការគ្រប់គ្រងច្បាស់លាស់។
ក្រោយការចុះពិនិត្យភូមិសាស្ត្រនេះ ក្រុមការងារបច្ចេកទេសនៃប្រទេសទាំងពីរនឹងធ្វើការងាររួមគ្នាលើរបាយការណ៍វាយតម្លៃផលប៉ះពាល់ និងលក្ខណៈបច្ចេកទេស ដើម្បីដាក់ជូនរដ្ឋាភិបាលរៀងៗខ្លួនសម្រេច និងឈានទៅរកការបើកការដ្ឋានសាងសង់នាពេលអនាគតដ៏ខ្លី។
គួរបញ្ជាក់ថា តាមអ្នកវិភាគ ការតភ្ជាប់រវាង រតនគិរី និងអត្តពើ នឹងក្លាយជាកាតាលីករ (Catalyst) ដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញឱ្យតំបន់ត្រីកោណអភិវឌ្ឍន៍ (CLV) ក្លាយជាប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចទី៤ របស់កម្ពុជា។ ផ្លូវមួយខ្សែនេះនឹងមិនត្រឹមតែតភ្ជាប់ដី និងដីនោះទេ ប៉ុន្តែវាផ្សារភ្ជាប់ក្តីសង្ឃឹម និងឱកាសការងារសម្រាប់ប្រជាជននៅតាមព្រំដែនទាំងសងខាង៕